Máme zoráno a kamna v jurtě

Milí příznivci Farmy Naděje, jsme tu s dalšími novinkami z Dobrovítova. Minulý týden ve středu jsme zorali a v neděli jsme do jurty dovezli kamna a poprvé zatopili.

Pro ty, kteří nás nesledují od samého začátku, připomeňme, že pozemek, na kterém roste Farma Naděje, je pole. Letos tam rostla řepka, v příštím roce přijde řada na pšenici. Abychom z pole udělali louku, tedy pastvinu pro velká zvířata, bylo nutné nejprve provést úřední změnu využití pozemku z pole na trvalý travní porost (už je vyřízeno) a poté pozemek připravit tak, aby se na něm dala zasít tráva a bylinky. S tím nám pomáhá zemědělské družstvo ve Zbýšově, kterému touto cestou děkujeme.

První fázi máme za sebou, ve středu 9. prosince v osm hodin ráno jsme měli v Dobrovítově dostaveníčko s traktorem a jeho šikovným šoférem, který nám zoral dva hektary určené pro pastviny. Příští rok na jaře je pak osejeme travním a bylinným semenem a založíme louku pro krávy, ovce a kozy.

V neděli odpoledne jsme do jurty dovezli kamna a poprvé zatopili, aby se dobře vysušila plachtovina i izolace. Strávili jsme v našem prvním skromném příbytku krásné tři hodiny a představovali si, jak se za okny pasou spokojená zvířata, roste naše vlastní zelenina, ovoce, květiny, šumí stromy, jak přijíždějí dospělí i děti, aby strávili čas v laskavém prostředí a dozvěděli se něco víc nejen o životě tzv. hospodářských zvířat, ale i o přírodě a možná i sami o sobě, protože všechno se vším souvisí a jedno od druhého nelze oddělovat. Až jsme z toho přemýšlení a snění usnuli…

A jak bude Farma Naděje vypadat, jaká je naše představa? Těšte se, už zítra vám ukážeme architektonickou studii, s jejíž pomocí začneme oslovovat významné sponzory. Tak držte palce, ať jde všechno tak, jak má.

Tým Farmy Naděje

4 comments on “Máme zoráno a kamna v jurtě
 1. buffalo napsal:

  takže vy počítáte jen s “významnými” sponzory nebo i budete vyvíjet nějakou činnost aby jste si na svůj provoz vydělali svou prací ?

  • adminus adminus napsal:

   Ahoj, Buffalo, významné sponzory budeme oslovovat proto, abysme rychleji získaly peníze na samotné centrum, což budou milionové částky. Určitě jsou lidé, kteří hledají, kde přispět svými penězi, aby podpořili dobrou věc, tak proč jim nenabídnout i náš projekt? Jinak samozřejmě usilovně pracujeme a budeme nadále pracovat na tom, abychom byly co nejvíce soběstačné 🙂 Nehledě na to, že už jsme do projektu investovaly nemálo vlastních prostředků a ještě investovat budeme. Měj se fajn, Katka

 2. Daniel Suk napsal:

  Ahoj Káťo, to je skvělé, že tak cílevědomě a s hravostí postupujete. Také se těšíme až na našem pozemku vedle permafarmy, kterou tvoříme s kamarádem začneme stavět příští rok náš slamák a budeme časem co nejvíce soběstační. Ať se Vám ve všem daří. Dan.

  • adminus adminus napsal:

   Ahoj, Danieli! 🙂 Díky za milou a povzbuzující zprávu. Doufám, že až bude slamák stát, budeme se moci přijet podívat. Čím více takových projektů, tím lépe, Matka Země i my to potřebujeme – vracet se k přírodě. I vy jste samozřejmě na farmě vítaní, i když zatím nemáme žádná zvířata. Držím vám palce, ať se vám všechno daří, jak je třeba. Katka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.